Teknoloji

Polonyalı general: Ukrayna ordusunda tükenmişlik sendromu görülüyor

Polonyalı askeri uzman emekli Tümgeneral Patsek, Polnya radyosu TOK FM’e verdiği röportajda, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma uzadıkça Ukrayna ordusunda yorgunluk belirtilerinin ortaya çıktığını söyledi.

Patsek, “Ukraynalılar ölü sayısını açıklamıyor ama kaynaklarıma göre çok sayıda ölü var. “Dürüst olalım, Ukrayna çok zor durumda” dedi.

Patsek, bu durumun sebeplerinden birinin orduda yeterli eğitimli askerlerin bulunmaması olduğunu belirterek, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin mühimmat sıkıntısı çektiğini de sözlerine ekledi.

Son olarak Polonyalı uzman, Batı’nın dikkatinin artık Orta Doğu’ya odaklandığını, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile generalleri arasında bir bölünmenin ortaya çıktığını belirtti.

Emekli Tümgeneral Patsek, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde yaşanan çatışmalardan dolayı giderek artan bir yorgunluk, diğer bir deyişle ‘tükenmişlik sendromu’ yaşandığının altını çizdi.

Önce Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy ZaluzhnyEconomist dergisine yazdığı yazıda Ukrayna’daki durumu “Kiev için” olarak nitelendirdi çıkmaz‘ diyerek Ukrayna ordusunun cephede derin ve faydalı bir atılım yapamadığını söyledi.

Zaluzhny ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin NATO ders kitaplarıyla karşılaştırıldığında Batı’nın beklediği etkileyici ilerleme hızını gösteremediğini de itiraf etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu